Nov 03, 2011 at 10:01am IST

Karnataka: Harish Hande among 50 state awardees

BANGALORE: Magsaysay awardee Dr Harish Hande, Arjuna award winners Tejaswinibai and Ramesh Tikaram, and Dr Basavanenaiah are among the fifty dignitaries who have been named for the Kannada Rajyotsava awards 2011.
The awards will be presented by Chief Minister D V Sadananda Gowda at a function scheduled to be held in Bangalore on November 1, which is also the state formation day.
Addressing the media here on Sunday, Kannada and Culture Minister Govind Karjol said that as announced by the Chief Minister, the number of awardees is restricted to fifty.
Barring the newly formed Yadgir district, representation was given to all other districts in the state while shortlisting names of the recipients.
Stating that selectors had a tough time shortlisting the candidates who have contributed to society in various fields, Minister Govind Karjol said that as many as 4,000 applications were received by the government, of which only fifty persons were selected this year.
Belgaum’s Mahatma Gandhi Khadi Gramodyog Sangh and Shanthivana Trust in Dakshina Kannada district are selected under the association category for its rich contribution.
The award carries `1 lakh prize, gold medal weighing 20 grams and a citation.
List of awardees
Literature: Prof Arvind Malgatti, Bijapur district; Veeranna Dande, Gulbargadistrict and Mandeera Jaya Appanna (Kodava), Kodagu district.
Theatre: K Nagaraj, Chitradurga district and Renuka Durgappa Harijan Malapura, Bagalkot district.
Kannada language research and development: Shanthinath Dibbad, Belgaum district.
Dance: K S Ambale Rajeshwari, Hassan district.
Music: H Phalguna (Sugam Sangeeta), Chamarajanagar district; Balachandra Nakod (Hindustani music), Dharwad; Ganesh Puttur (Saxaphone), Dakshina Kannada; Shankar Binnal (Classical music), Koppal and K S Vyshali (classical music/Sugam Sangeeta), Shimoga.
Folklore: Ramegowda, Mandya, Mahalingaiah B Ganachari (singing), Bagalkot; Virupakshappa Sudugadusidda, Bellary; Parvathavva Hongal, Dharwad and Maheshwarappa Honnali, Davangere.
Yakshagana: Vithoba Hammanna Nayak, Uttara Kannada and Kunjalu Ramakrishna Nayak,Udupi.
Art/drawing/photography: Anilkumar T (graphics/drawing), Bangalore and Nagaraj Veerabhadrappa Shilpi (sculpture), Gadag.
Film/television: K Shivarudraiah, Ramanagar; A R Raju, Bangalore and Sa Re Ga Ma Viji, Bangalore.
Education: Prof P M Chikkaboraiah, Mysore; K Shanthaiah, Raichur and Azra, Chikmagalur.
Agriculture: Basavaraj Tambake, Bidar.
Science/Technology: Harish Hande, Bangalore.
Media: K N Tilakkumar, Bangalore; G S Kumar, Bangalore; Manjunath Bhat, Uttara
Kannada; Pratapsimha, Bangalore and Jagadish Maniyani, Kasargod.
Sports: Tejaswinibai (Kabaddi), Bangalore and Ramesh Tikaram (athletics), Bangalore.
Medicine: Dr B Ramesh, Tumkur and Dr Basavaneaiah (Chennagiri), Davangere.
Horanadu/NRI: M N Nandakumar, London; Purushottam Bilimale, Delhi; Ikala Harish Shetty, Mumbai and Neramballi Raghavendrarao, Hyderabad.
Social Service: Amjad Khan, Hassan and M B Nargund, Belgaum.
Miscellaneous: Siddaiah (Taralabalu Kendra), Chitradurga; RMV Prasad (Gayana Samaj), Bangalore and Shivanand C Myageri, Haveri.
Association/Institution: Mahatma Gandhi Khadi Gramodyog Sangha, Hudali; Belgaum and Shanthivana Trust, Dharmasthala, Dakshina Kannada.
The minister said that the awardees list which was restricted to fifty will not be enhanced further.


  • 13
  • 1
  • 1

Latest